For your dream university

Enrollment with your Diploma Score.

Do not miss the opportunity to register with your diploma score!

Scholarship Reading Opportunity.

Do not miss the opportunity to work with a scholarship!

Opportunity to Learn Turkish in 3 Months

We provide the opportunity to learn Turkish in 3 months.

Our Services

VISA AND RESIDENCE PERMIT SERVICES

The process required for our students to obtain a student visa after the admission process to the university is carried out with care.

DOCUMENT EQUIVALENCE SERVICES

Students of the college enrollment process in preparing the necessary documents they received from the high school diploma equivalency certificate certifying that their country is valid in Turkey.

SCHOLARSHIP PROGRAMS

Earning scholarship for students who want to study in Turkey; The scholarships provided by the Republic of Turkey, scholarships for students provided by their states, there are various scholarship options, including their scholarships and university grants offered by various national and international organizations and institutions.

HOSTEL SERVICES

All in the state of Turkey abroad, and almost all of the university hostels are separate for male and female students.

PREFERENCE CONSULTANCY

Our university preference consultancy ensures that foreign students who will choose a university in line with their profession and this profession make the right decisions for their future.

WORKING WHILE STUDYING

In particular, to carry out postgraduate studies at a postgraduate or doctoral programs to international students registered in Turkey, can work as a researcher in scientific projects related to the study.

For the diploma,
Select “CLN Edu”

0

Üniversite

0

Öğrenci

0

Ülke

0

Kabul Garantisi
For a ' diploma’ that will bring you closer to your dreams
prefer us.

Haberler

 • YÖK’TEN ÜNİVERSİTELERE “ULUSLARARASI ÖĞRENCİ KONTENJANI” MÜJDESİ

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarının yurtdışından öğrenci kabul kontenjanları ile ilgili yeni bir karar alındı. Buna göre; Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kılavuzunda yer alan “ programların kontenjanlarının en fazla %50’sine kadar yurtdışından öğrenci kabul etme sınırlaması” ortadan kaldırıldı. Bu yeni düzenleme Devlet–Vakıf bütün üniversiteler için geçerli olacak. Bundan sonra üniversitelerin program bazında yurt dışından öğrenci kabul kontenjan

  Sunday February 7th, 2021
 • YÖK BAŞKANI SARAÇ BAŞARILI BEYİNLERİ ÖĞRENİMLERİNE TÜRKİYE’DE DEVAM ETMEYE ÇAĞIRDI

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç yaptığı açıklamada, yurt dışında eğitim görüp Kovid-19 salgını nedeniyle okuduğu üniversiteye dönmek istemeyen Türk öğrenciler ile Türkiye’de eğitim görmek isteyen yabancı uyruklulara yönelik bazı yeni kararlar aldıklarına işaret etti. Bu kapsamda, yükseköğretime girişte başarı sıralaması şartı bulunan tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, öğretmenlik, mühendislik ve mimarlık programları dışındaki yükseköğretim

  Sunday February 7th, 2021
 • Azerbaycan Hükümeti Bursları

  Kültürel anlaşmalar kapsamında Azerbaycan Hükümetince Hükümetimiz emrine 2021-2022 akademik yılı için lisans, yüksek lisans, doktora ve genel tıp/uzmanlık alanlarında toplamda 2 adet burs tahsis edilmiştir. Burs başvuru koşulları ve genel şartlar http://abdigm.meb.gov.tr/www/azerbaycan/icerik/1505 adresinde yer almakta olup son başvuru tarihi 7 Şubat 2021’dir.

  Sunday February 7th, 2021
 • Yurt Dışında Yükseköğrenim Görmek İsteyen İlgililerin Dikkatine

  Yurt dışından alınan yükseköğrenim diplomalarının tanıma ve denklik işlemleri 05.12.2017 tarihli ve 30261 sayılı Resmî Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe giren Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği hükümlerine ve bu Yönetmelik’e göre hazırlanan usul ve esaslara göre yapılmaktadır. Yurt dışında öğrenim görmek isteyen adaylar, yurt dışı yükseköğretim kurumlarının Kurulumuzca tanınıp tanınmadığına ilişkin bilgilere e-Devlet sistemindeki Okul Tanıma

  Sunday February 7th, 2021
Bursa
Antalya
Kazakistan
Özbekistan
Tacikistan
Rusya
Mısır
Azerbaycan
×